Az energetikai mérnöki alapszak 7 féléves. A képzés elején a hallgatók megtanulják a mérnöki területek elsajátításához szükséges alapvető természettudományos, gépészeti és informatikai ismereteket. Az oktatás különös figyelmet fordít a matematikai, fizikai, géprajzi és energetikai-technológiai ismeretek átadására.
Az alapvető ismeretek bővülésével fokozatosan bevezetésre kerülnek a szakmai tantárgyak, amelyek főként a hőtan, villamosságtan, atomfizika, épületfizika területére fókuszálnak. A hallgatók az 5. félévtől kezdve az általuk választott specializáción folytathatják a tanulmányaikat, amely során egy adott szakterületen szerezhetnek mélyebb tudást.
Az atomenergetika specializáció célja, hogy az energetikai mérnök alapképzés első négy félévének ismereteire építve megalapozza a hallgatók tudását a maghasadáson alapuló energiatermelés területén. A specializációt elvégzők versenyképes és részletes szaktudással fognak rendelkezni az atomenergetika alapjainak területén, amivel – az elmúlt évek tapasztalata alapján – elhelyezkedhetnek a hazai nukleáris iparban és hatóságoknál, a hazai támogató intézményeknél, illetve számos helyen külföldön. A specializációt elvégző hallgatók túlnyomó többsége folytatja tanulmányait az NTI által gondozott, mélyebb tudást adó energetikai mérnök mesterképzési szak atomenergetika specializáción.
Az épületenergetika specializáció célja energetikai szemléletmóddal rendelkező épületgépészek képzése, akik a szükséges rendszerkialakítási és méretezési ismereteken felül szabályozási, üzemeltetési és energetikai értékelési ismeretekkel is rendelkeznek. A specializáció hallgatói a képzés során megismerik az épületgépészeti rendszerekkel szemben támasztott követelményeket, kialakításuk korszerű elveit, tervezési és méretezési módszereiket; ismereteket szereznek szabályozásukról, energetikai értékelésükről, üzemeltetésükről és annak optimalizálásáról. A képzés során a hallgatók megismerkednek a korszerű modellezési és szimulációs technikákkal, az épületgépészet területén járatos mérőeszközökkel és alkalmazásukkal.
A hőenergetika specializáció képzési céljának középpontjában az energiaátalakítás technológiája és az ezt ellátó berendezések és technológiai rendszerek megismerése, valamint az energiaellátás környezetre és fenntarthatóságra gyakorolt hatásainak bemutatása és elemzése áll. Specializációs tanulmányaik során a hallgatók megismerik mind a fosszilis, mind pedig a megújuló energiahordozók és -források átalakítására alkalmas gépeket, berendezéseket és eljárásokat, valamint az ezekből felépíthető komplex energiaátalakító és -ellátó rendszereket. A képzés során különös hangsúly helyezünk a korszerű szimulációs és modellezési technikák, valamint a környezetállapot-értékelés (életciklus elemzés) területére.
A vegyipari energetika specializáció képzési célja olyan hallgatók képzése, akik energetikai ismereteiken túl jártasak a vegyipar, olajipar, gyógyszeripar és élelmiszergyártás folyamataiban, gépek és berendezések működésében, műveleti és konstrukciós méretezésében, szimulációjában. Alkalmasak e technológiai rendszerek műszerezésére, irányítására, energetikai elemzésére.
A specializáció a lehetőséget teremt a villamosenergia-rendszer tervezésével, üzemeltetésével, szabályozási és irányítási rendszereivel, védelmi berendezéseivel, a hagyományos és megújuló energiák rendszerbe illesztésével kapcsolatos energetikai technológiák és vizsgálati módszerek modern ismeretanyagának elsajátítására és biztos alapot nyújt a jövő kihívásainak is megfelelni képes mérnöki tudás megszerzéséhez. Tárgyaink foglalkoznak a villamos gépek és hajtások, az alkalmazott kapcsolókészülékek, a szigeteléstechnika, diagnosztika, védelmek és számítógépes analízis alapjaival, kitérünk a legújabb technológiák ismertetésére, mint a smart- és super-grid, smart mérés, e-mobility (villamos járműközlekedés) és elosztott intelligens energiatermelés illetve energiatárolás hatása a villamosenergia szolgáltatásban.
A képzésen elsősorban a matematikában és fizikában (hőtan, elektromosságtan, atomfizika) szerzett tudásodra, valamint informatikai ismereteidre építkezik. Ezen a szakon az egyik érettségi tantárgyból kötelező emelt szinten vizsgázni. Javasoljuk, hogy matematikából tegyél emelt szintű vizsgát, ezzel megkönnyítve az első féléveket az egyetemi tanulmányaid során.
Kötelező érettségi vizsgatárgy: matematika
Választható érettségi vizsgatárgy: fizika, informatika, kémia vagy a Felvételi Tájékoztatóban szereplő további tárgyak.
A szakról bővebb, hivatalos információt a Képzési Tájékoztatóban találsz.
A 2023. évi felvételi eljárásban a BME továbbra is fenntartja az emelt szintű érettségi követelményét, a követelmény így azonos az eddigi évek gyakorlatával. A 2024. szeptemberében induló képzéseinek felvételi pontszámítási rendszere a jelenlegitől eltérő lesz.