A gépészmérnöki alapszak 7 féléves. A képzés elején a hallgatók megtanulják a mérnöki területek elsajátításához szükséges alapvető természettudományos, gépészeti és informatikai ismereteket. Az oktatás különös figyelmet fordít a matematikai, fizikai, géprajzi és anyagtechnológiai ismeretek átadására.
Az alapvető ismeretek bővülésével fokozatosan bevezetésre kerülnek a szakmai tantárgyak, amelyek főként a gépelemek, valamint hő- és áramlástan, illetve gépgyártástechnológia területére fókuszálnak. A hallgatók az 5. félévtől kezdve az általuk választott specializáción folytathatják a tanulmányaikat, amely során egy adott szakterületen szerezhetnek mélyebb tudást.
Az Anyagtechnológia specializáció képzési célja, hogy a hallgatók korszerű, versenyképes tudást szerezzenek a fémekkel, kerámiákkal és polimerekkel és azok kompozitjaival kapcsolatos anyagismereti, feldolgozási, tervezési és anyagvizsgálati tématerületeken. A képzés során a hallgatók az elméleti tudásukat korszerű berendezések segítségével gyakorlati ismeretekkel egészíthetik ki. A tananyag kitér az iparban alkalmazott újszerű anyagcsaládokra, azok technológiáira és az azokkal kapcsolatos anyagvizsgálati módszerekre.
Az épületgépész specializáció célja az épületgépészeti rendszerek tervezéséhez szükséges alapismeretekkel rendelkező épületgépészek képzése, akik a szükséges rendszerkialakítási és méretezési ismereteken felül energetikai és gazdasági értékelési ismeretekkel is rendelkeznek. A specializáció hallgatói a képzés során megismerik az épületgépészeti rendszerekkel szemben támasztott követelményeket, kialakításuk korszerű elveit, tervezési és méretezési módszereiket; ismereteket szereznek szabályozásukról, energetikai értékelésükről, üzemeltetésükről és annak optimalizálásáról. A képzés során a hallgatók megismerkednek a korszerű modellezési és szimulációs technikákkal, az épületgépészet területén járatos mérőeszközökkel és alkalmazásukkal.
A folyamattechnika specializáció célja korszerű, az iparban jól alkalmazható áramlástechnikai, folyamattechnikai és energetikai ismeretek átadása. A képzés középpontjában a gépészeti rendszerek tervezési és üzemeltetési kérdései állnak. A specializációt elvégző hallgatók megismerkednek az élelmiszer- és vegyipari rendszerek működésének elméleti és gyakorlati alapjaival, csőhálózat rendszerek hidraulikai méretezésével és szimulációjával, hidrosztatikus és pneumatikus rendszerek tervezésével és üzemeltetésével, a műszaki akusztika és zajcsökkentés kérdéseivel és a korszerű szimulációs módszerekkel. A képzés során különös hangsúlyt helyezünk a modern méréstechnika gyakorlati elsajátítására.
A gépészeti fejlesztő specializáció célja olyan gépészmérnökök kibocsátása, akik képesek a gépek, berendezések üzemeltetése során felmerülő mérnöki feladatok mechanikai, áramlás- és hőtechnikai modellezésére, a modellek matematikai és számítástechnikai módszerekkel történő analízisére, valamint az ezzel kapcsolatos kísérletek kivitelezésére. A képzésben szereplő tárgyak anyagának elsajátítása jó alapot nyújt a gépészmérnöki tanulmányok mesterszintű (MSc) folytatásához.
A specializáció képzési célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek az alapvető forgácsolási eljárásokkal, berendezésekkel és különféle gyártást támogató szoftverekkel. A képzésben szereplő tárgyak során lehetőség nyílik a korszerű forgácsolási ismeretek megszerzésére, szerszámgépek és ipari robotok elvi felépítésének és "programozásának" megismerésére és több gyártást támogató szoftver megismerése. Utóbbiak során a hallgatók mélyebb tudást szereznek a korszerű méréstechnikában, mely elengedhetetlen az egyre pontosabb megmunkálások során, illetve a szerszámpálya vezérlésben. A képzés végeztével a hallgatók komplex tudással rendelkeznek arról, hogy egy alkatrészt milyen eszközzel, milyen gépen, milyen módszerrel gyártsanak le, majd pedig dönthetnek annak megfelelőségéről.
A Géptervező specializáció célja olyan gépészmérnökök kibocsátása, akik az ipar bármely területén – különösen az általános- és mezőgéptervezés, továbbá a műszerek tervezése feladatkörökben – képesek a teljes innovációs folyamatot, az ötlettől a megvalósításig, a piacra jutásig, átfogni és eredményesen művelni. A specializáción végzettek megfelelő tudást kapnak ahhoz könnyen el tudjanak helyezkedni a legtöbb multinacionális és magyar autó- és gépipari, illetve technológiai cégnél. A képzésben szereplő tárgyak anyagának elsajátítása jó alapot nyújt a gépészmérnöki tanulmányok mesterszintű (MSc) folytatásához.
A matematikus-mérnök specializáció célja olyan gépészmérnökök kibocsátása, akik nemzetközi összehasonlításban is jelentős és modern matematika ismeretekkel rendelkeznek. Képesek gépészmérnöki ismereteiket matematika tudásukkal kombinálva, mélyebb, alaposabb ismeretek megszerzése és modern mérnöki szemlélet kialakítása céljából. Gépészmérnöki problémák matematikai modelljeinek kidolgozása során alkotó módon használják lineáris algebrai, analízis, differenciálegyenletek, valószínűség-számítási és operáció-kutatási ismereteiket. A képzésben szereplő tárgyak anyagának elsajátítása jó alapot nyújt a gépészmérnöki tanulmányok mesterszintű folytatásához.
A képzésen elsősorban a matematikában és informatikában szerzett tudásra, valamint kreativitásra lesz szükséged. Emellett a képzés még a fizikában megszerzett ismereteidre (mechanika, hőtan, elektromosságtan) építkezik. Az alábbi érettségi tárgyak közül legalább egyet emelt szinten kell teljesíteni. Javasoljuk azonban, hogy matematikából tegyél emelt szintű érettségit, ugyanis a tanulmányaid során ezen tudást tudod a legszélesebb körben alkalmazni.
Kötelező érettségi vizsgatárgy: matematika
Választható érettségi vizsgatárgy: biológia, fizika, informatika, kémia vagy a Felvételi Tájékoztatóban szereplő további tárgyak.
A szakról bővebb, hivatalos információt a Képzési Tájékoztatóban találsz.
A 2023. évi felvételi eljárásban a BME továbbra is fenntartja az emelt szintű érettségi követelményét, a követelmény így azonos az eddigi évek gyakorlatával. A 2024. szeptemberében induló képzéseinek felvételi pontszámítási rendszere a jelenlegitől eltérő lesz.