A mechatronikai mérnöki alapszak 7 féléves. A képzés elején a hallgatók megtanulják a mérnöki területek elsajátításához szükséges alapvető természettudományos, gépészeti és informatikai ismereteket. Az oktatás különös figyelmet fordít a matematikai, fizikai, géprajzi és programozási ismeretek átadására.
Az alapvető ismeretek bővülésével fokozatosan bevezetésre kerülnek a szakmai tantárgyak, amelyek főként az automatizáció, valamint rendszer- és írányítástechnika területére fókuszálnak. A hallgatók az 5. félévtől kezdve az általuk választott specializáción folytathatják a tanulmányaikat, amely során egy adott szakterületen szerezhetnek mélyebb tudást.
A biomechatronika specializáció képzési céljának középpontjában a megszerzett gépészeti, elektronikai, elektrotechnikai és számítógépes irányítási ismereteknek az egészségügyi, biológiai ismeretekkel történő ötvözése áll. Specializációs tárgyak ismeretanyag felöleli a biomechatronika mindkét területét, azaz az életminőség javítását szolgáló eszközök, és a biológiai elvek alapján tökéletesített eszközök tervezési kérdéseit. A képzés további célja az orvos-mérnök párbeszédhez szükséges elméleti és gyakorlati tudás megszerzése.
A gépészeti modellezés a gépészet három alaptudományának, vagyis a mechanika, az áramlástan és a hőtan elméleti megértésére fókuszál, elsősorban ezek lineáris és stacionárius szabályozott folyamataival foglalkozik. Ezek mérőeszközeinek, méréstechnikájának elmélyült megismerése által a modellező mérnök képes összetett mechatronikai- és gépészeti rendszerek kísérleti vizsgálatára, a hozzá tartozó analitikus számítások elvégzésére, illetve a folyamatokhoz köthető nagy számítási kapacitást igénylő számítógépes szimulációs modellezés elvégzésére, elemzésére.
A specializáció célja, hogy megismertesse a leendő mérnököket a kiber-fizikai rendszerek fő alapelveivel, ismertesse azon alapvető módszereket, amelyek segítségével a fizikai eszközök (hardver) és virtuális reprezentációjuk (szoftver) elválaszthatatlan módon kapcsolódnak össze és interakcióba lépnek más hasonló eszközökkel (hálózat). A specializáció bemutatja a gyártó- és szerelő rendszerek legfontosabb mechatronikai elemeit (szerszámgépek, robotok, szállítóeszközök) és azok vezérléseinek, programozásának megoldási módszereit, valamint a mechatronikai rendszerek modellezését, tervezését és irányítását támogató informatikai módszereket és szoftver megoldásokat.
A specializáció képzési célja olyan szakemberek képzése, akik képesek a mechanikai mozgó elemeket és azokat vezérlő elektronikai, számítástechnikai eszközöket tartalmazó berendezések integrált tervezésére, üzemeltetésére. A képzés további célja olyan gyakorlatorientált mérnök kibocsátása, akik szeretnek a kísérleti laboratóriumban tevékenykedni.
A specializáció képzési célja az alkalmazott optomechatronikai ismeretek elsajátítása és hogy a hallgatók megismerkedjenek az optomechatronikai rendszereket, detektorokat, fényforrásokat tartalmazó berendezések tervezésével. A specializáció követelményeit teljesítők képesek lesznek konstrukcióikban a leképező, megvilágító és fénytovábbító optomechatronikai rendszerek, érzékelők és fényforrások integrációjára. Képesek lesznek megoldani geometriai és hullámoptikai feladatokat, minősíteni tudják a képalkotó optomechatronikai rendszereket, el tudják végezni az optomechatronikai rendszerek energetikai és színtani paramétereire vonatkozó számításokat is.
A képzés elsősorban matematikában és a fizikában (mechanika, elektromosságtan) szerzett tudásra, valamint informatikai ismeretekre építkezik. Az alábbi érettségi tárgyak közül legalább egyet emelt szinten kell teljesíteni, azonban az ezen a szakon átlagos felvételi ponthatár okán lehetőség szerint inkább két tantárgyból tegyél emelt szintű érettségi vizsgát. Javasoljuk azonban, hogy ha választani szeretnél akkor matematikából tegyél emelt szintű érettségit, ugyanis a tanulmányaid során ezen tudást tudod a legszélesebb körben alkalmazni.
Kötelező érettségi vizsgatárgy: matematika
Választható érettségi vizsgatárgy: biológia, fizika, informatika, kémia vagy a Felvételi Tájékoztatóban szereplő további tárgyak.
A szakról bővebb, hivatalos információt a Képzési Tájékoztatóban találsz.
A 2023. évi felvételi eljárásban a BME továbbra is fenntartja az emelt szintű érettségi követelményét, a követelmény így azonos az eddigi évek gyakorlatával. A 2024. szeptemberében induló képzéseinek felvételi pontszámítási rendszere a jelenlegitől eltérő lesz.