mechatronikai mérnök leszek.
Belegondoltál már, hogy mennyi mindent terveztek mechatronikai mérnökök? Például a karunkon lévő okos órát, az önvezető autók automatikáját, sakkozni képes robotkart, vagy akár egy elektromos karprotézist. Az informatika térhódításával pedig ez a tudományterület egyre szélesebbé válik.

A BME Gépészmérnöki Kar mechatronikai mérnöki alapszakjának a kar által kínált legrangosabb szak, népszerűsége évről-évre dinamikusan növekszik. A karunkon végzett mechatronikai mérnökként a legmodernebb tudományterületen szereznek olyan tudást és tapasztalatot, amely magas jövedelmi lehetőségeket biztosít a munkaerőpiacon vagy akár kutatóként.

A képzés felépítése

A mechatronikai mérnöki alapszak 7 féléves. A képzés elején a hallgatók megtanulják a mérnöki területek elsajátításához szükséges alapvető természettudományos, gépészeti és informatikai ismereteket. Az oktatás különös figyelmet fordít a matematikai, fizikai, géprajzi és programozási ismeretek átadására.

Az alapvető ismeretek bővülésével fokozatosan bevezetésre kerülnek a szakmai tantárgyak, amelyek főként az automatizáció, valamint rendszer- és írányítástechnika területére fókuszálnak. A hallgatók az 5. félévtől kezdve az általuk választott specializáción folytathatják a tanulmányaikat, amely során egy adott szakterületen szerezhetnek mélyebb tudást.

A BME Gépészmérnöki Kar hagyományosan magas ponthatárokkal hirdeti meg képzéseit. A mechatronikai mérnöki alapszak népszerűsége dinamikusan növekszik, 2018 óta a felvettek száma közel megduplázódott, 136-ról 227-re emelkedett. A karunkon végzett mechatronikai mérnökként ígéretes tudományterületen szereznek olyan tudást, amely magas jövedelmi lehetőségeket biztosít a munkaerőpiacon.

Felvételi követelmények

A képzés elsősorban matematikában és a fizikában (mechanika, elektromosságtan) szerzett tudásra, valamint informatikai ismeretekre építkezik. Az alábbi érettségi tárgyak közül legalább egyet emelt szinten kell teljesíteni, azonban az ezen a szakon átlagos felvételi ponthatár okán lehetőség szerint inkább két tantárgyból tegyél emelt szintű érettségi vizsgát. Javasoljuk azonban, hogy ha választani szeretnél akkor matematikából tegyél emelt szintű érettségit, ugyanis a tanulmányaid során ezen tudást tudod a legszélesebb körben alkalmazni.

Kötelező érettségi vizsgatárgy: matematika
Választható érettségi vizsgatárgy: biológia, fizika, informatika, kémia vagy a Felvételi Tájékoztatóban szereplő további tárgyak.

A szakról bővebb, hivatalos információt a Képzési Tájékoztatóban találsz.

A 2023. évi felvételi eljárásban a BME továbbra is fenntartja az emelt szintű érettségi követelményét, a követelmény így azonos az eddigi évek gyakorlatával. A 2024. szeptemberében induló képzéseinek felvételi pontszámítási rendszere a jelenlegitől eltérő lesz.