Az energetikai mérnöki mesterképzés négy féléves képzés, ahol négy specializáció - atomenergetika, energiamenedzsment, megújuló energiaforrások, valamint hő- és villamosenergia-termelés - közül lehet választani rögtön a képzés elején. A képzés során számos - elsősorban szakmai - tantárgy oktatása projekt alapú, a tanórákat már a kezdetekből blokkosítjuk, így azok heti két-három napi elfoglaltságot jelentenek. A képzés mellett így biztosított a munkavégzés lehetősége, sőt a képzés céljával összhangban lévő munkatapasztalatot kreditekkel elismerjük
Az atomenergetika specializáció célja, hogy sajátos szakmai ismereteket adjon a nukleáris energiatermeléshez kapcsolódó műszaki és fizikai területen. A specializáción belül hangsúlyos szerepet kapnak 3. és 4. generációs reaktorok és a magfúziós energiatermelés technológiája, fizikai és műszaki kérdései. A képzés során kiemelt hangsúlyt kapnak az új atomerőművek építésénél felmerülő kérdések, az atomerőművek üzemeltetésével kapcsolatos műszaki és reaktorfizikai ismeretek. Emellett fontos eleme a specializációnak az üzemeltetési (üzemzavari) problémák elemzései, az atomerőművekben lejátszódó folyamatok modellezésére, illetve szimulációjára alkalmas módszerek és eszközök megismerése és alkalmazása. A specializációt elvégző hallgatók áttekintést kaphatnak az atomerőművekben lejátszódó folyamatokról, az atomerőművek környezeti hatásairól, illetve nukleáris spektroszkópiai és méréstechnikai eljárásokról.
Az energiamenedzsment specializáció képzési céljának középpontjában a fenntartható energiaellátás és –felhasználás áll. Specializációs tanulmányaik során a hallgatók megismerik a létesítmények energetikai auditálásával kapcsolatos eljárásokat és módszereket, a villamosenergia-ellátás gazdaságos és fenntartható biztosításához szükséges mérnöki módszereket, a technológiai folyamatok energiaveszteségeinek feltárására és a folyamatok energetikai hatékonyságénak javítására szolgáló eszközöket, valamint az energiafelhasználás környezeti hatásainak leírására szolgáló technikákat. Ugyancsak fontos része a specializációnak a vezetékes energiaellátás technológiai megoldásainak bemutatása.
A hő- és villamosenergia-termelés specializáció képzési céljának középpontjában a klasszikus (hő)erőművi energiaátalakítás technológiája és az ezt ellátó berendezések és technológiai rendszerek megismerése, valamint az energiaellátás környezetre és fenntarthatóságra gyakorolt hatásainak bemutatása és elemzése áll. Specializációs tanulmányaik során a hallgatók megismerik az erőművek tervezésével, létesítésével és üzemeltetésével kapcsolatos feladatokat, a villamosenergia-rendszer bővítésének stratégiai tervezéséhez szükséges módszereket. A képzés során különös hangsúlyt helyezünk a korszerű folyamatszabályozási, szimulációs és modellezési technikák, valamint az erőművi energiatermelés és környezet kölcsönhatásainak vizsgálatára. Ugyancsak fontos része a specializációnak a vezetékes energiaellátás technológiai megoldásainak bemutatása.
A megújuló energiaforrások specializáció képzési céljának középpontjában a rendelkezésre álló megújuló természeti erőforrások (szél-, víz-, nap- és geotermális energia), valamint a biomassza és a hulladékok energetikai hasznosítását szolgáló technológiai megoldások állnak. Specializációs tanulmányaik során a hallgatók megismerik a biomassza és más hulladékok energetikai hasznosítását szolgáló technológiai megoldásokat, napenergia termikus és villamos energiává történő átalakításának berendezéseit, valamint a szél- és vízenergia-hasznosítás gépeit és létesítményeit. Ugyancsak fontos része a specializációnak a vezetékes energiaellátás technológiai megoldásainak bemutatása.
Feltétel nélkül, teljes kreditelismeréssel elfogadott alapképzési szak:
energetikai mérnöki.
Részleges kreditelismeréssel elfogadott alapképzési szakok:
az anyagmérnöki,
a biztonságtechnikai mérnöki,
a had- és biztonságtechnikai mérnöki,
a könnyű-ipari mérnöki,
az építőmérnöki,
a műszaki földtudományi,
a műszaki menedzser, a
vegyészmérnöki,
a környezetmérnöki,
a gépészmérnöki,
az ipari termék- és formatervező mérnöki,
a közlekedésmérnöki,
a járműmérnöki,
a mechatronikai mérnöki és a
villamosmérnöki alapképzési szak.