A mechatronikai mérnöki mesterképzés egyszerre biztosítja a magas szintű általános mechatronikai tudást és a választott specializáció fókuszált ismereteit. A négy félév során vannak alap tudást elmélyítő tárgyak, amelyek a sokrétű mérnöki kihívásokra készítenek fel. A specializációs tárgyak minden félévben helyet kapnak és az adott részszakma mélységeit mutatják be. A képzés a projektekre és az egyéni tanulás segítésére teszi a hangsúlyt, így munka mellett is teljesíthető. Sőt, a projektek terén a szakmai munkából hozott témák előtérbe kerülnek.
A specializáció képzési célja interdiszciplináris elméleti és gyakorlati ismeretek megszerzése, valamint alkalmazási készséggel is rendelkező mérnökök képzése. A mesterképzés során a már megszerzett műszaki, informatika, és természettudományos alaptudást kiegészítő ismeretek a biológiailag inspirált vagy egészségügyi együttműködést igénylő mérnöki tevékenységek rendkívül széles területén alkalmazhatók.
A specializáció célja a gépészeti, villamos és informatikai ismeretek szerves integrálása. A múlt század második felében az informatika olyan rohamos fejlődésnek indult, amelynek nincs párja a műszaki fejlődésben. Ez azt jelentette, hogy a mesterséges intelligencia hordozója meghatározó mértékben az elektronika lett, ráadásul az elektronikus és az informatikai elemek elkezdtek beépülni az addig tisztán gépészeti rendszerekbe. Ezt mutatják be a specializáció tantárgyai a hallgatóknak, megismertetve őket a beágyazott irányító rendszerek főbb tulajdonságaival - ide értve a rendszer komponenseit, azok valós idejű irányítását, összetett rendszerekben (szerelőrobotok, mobil robotok, kooperáló robotok, stb.) való alkalmazását. A képzés célja a gyártásautomatizálás, a gépgyártás és a járműipar (melyek jelenleg Magyarország iparának húzóágazatai), az intelligens autonóm járműveket fejlesztő vállaltok széles látókörrel rendelkező fejlesztő és üzemeltető mérnökökkel való ellátása.
A járműmechatronika specializáció célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a járműmechatronikai rendszerekkel. A napjainkban elérhető vezetés-támogató rendszerekkel, kitekintést nyerjenek a jelenleg fejlesztés alatt álló, jövőbeni funkciókra a magasabb automatizáltsági szinteken. Továbbá, hogy megismertesse a hallgatókat a belsőégésű motorokra jellemző speciális működési és tervezési ismeretekkel, a rendszerelvű megközelítés alkalmazásával veszteségcsökkentési és üzemeltetési módszereket sajátítanak el kiegészítve a szabályzó és vezérlő rendszerekkel, a speciális szenzorokkal és beavatkozókkal. Továbbá az automatizált járművek, valamint a járművek közötti kommunikáció rendszereivel, elektromágneses kompatibilitás, kommunikációs rendszerek tesztelés és a gépjármű diagnosztikakérdéseivel. A specializációs kötelezően választható tantárgyai segítségével vasúti villamos járművek, városi villamos járművek, villamos és hibrid autók fő- és segédüzemű villamos gépeivel és szabályozott villamos hajtásainak ismeretével, az elektromos autóknál használt akkumulátorok elméletének, fejlesztésnek és modellezésével, az akkumulátorok vizsgálati módszereivel valamint a a belsőégésű motorok károsanyag kibocsátásának csökkentésére irányuló fejlesztésével és azok mechatronikai elemeivel ismerkedhetnek meg.
A specializáció célja, hogy megismertesse a leendő mérnököket a kiber-fizikai gyártórendszerek fő építőelemeivel, ismertesse azon elveket és módszereket, amelyek segítségével a fizikai gyártóberendezések, azok virtuális reprezentációja és irányítási algoritmusai elválaszthatatlan módon kapcsolódnak össze, illetve ezen mechatronikai gyártóberendezések integrált gyártórendszereket képeznek. A specializáció bemutatja a megmunkáló- és szerelő rendszerek legfontosabb mechatronikai berendezéseit (szerszámgépek, robotok, anyagmozgató berendezések) és azok mind gépi, mind rendszer szintű irányítását és programozását, valamint a kiber-fizikai gyártórendszerek modellezését, tervezését és irányítását támogató informatikai módszereket és szoftver megoldásokat.
A specializáció képzési célja olyan szakemberek képzése, akik képesek a mechanikai mozgó elemeket és azokat vezérlő elektronikai, számítástechnikai eszközöket tartalmazó berendezések integrált tervezésére, üzemeltetésére. A képzés további célja olyan gyakorlatorientált mérnök kibocsátása, akik szeretnek a kísérleti laboratóriumban tevékenykedni.
A specializáció képzési célja a komplex mechatronikai rendszerekben egyre meghatározóbb szerepet betöltő optikai, optomechatronikai egységek analízisét, illetve szintézisét magabiztosan kezelő olyan mérnökök kibocsátása, akik ezen tudással felvértezve fejlesztési, üzemeltetési és szervizelési feladatokat – kutatóintézeti, illetve üzemi környezetben – magas színvonalon ellátni képesek.
Feltétel nélkül, teljes kreditelismeréssel elfogadott alapképzési szak:
mechatronikai mérnöki.
Részleges kreditelismeréssel elfogadott alapképzési szakok:
a műszaki képzési területről:
az anyagmérnöki,
a biztonságtechnikai mérnöki,
had- és biztonságtechnikai mérnöki,
a hivatásos repülőgép-vezetői,
a gépészmérnöki,
a könnyűipari mérnöki,
az építőmérnöki,
a műszaki földtudományi,
a vegyészmérnöki,
a környezetmérnöki,
az energetikai mérnöki,
a villamosmérnöki,
az ipari termék- és formatervező mérnöki,
a közlekedésmérnöki,
a járműmérnöki,
az informatika képzési területről:
a mérnökinformatikus,
az agrár képzési területről:
a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari gépészmérnöki alapképzési szak.