A Gépészeti modellezés képzés 4 féléves, kialakítása vezető kutatóegyetemek elit szakjainak mintáját követve, izgalmas kombinációs lehetőségeket ad az egyéni tantervek összeállítására.
Az adott évben induló 4-6 specializációból kettőt kell választani. A fő- és a mellékspecializáció csak abban különbözik, hogy a diplomaterv készítése a fő specializáció keretében készül.
A Fluid Mechanics specializáció képzési célja olyan korszerű ismeretekkel rendelkező gépészeti modellező mérnökök képzése, akik birtokában vannak az áramlástani vonzatú komplex ipari problémák elvi megoldási módszereinek és korszerű technikáinak, valamint képesek azok áramlástani modellezés segítségével történő gyakorlati megoldására. A Fluid Mechanics specializáción végző mérnökök a képzés során elsajátítják a korszerű fizikai és numerikus áramlástani modellezési módszereit és technikáit, tisztában vannak azok előnyeivel, és korlátaival. A Fluid Mechanics specializáció a Solid Mechanics, a Thermal Engineering vagy a Design and Technology specializációkkal párosítva felkészíti az itt végző gépészeti modellező mérnököket a kapcsolt áramlástani problémák önálló felismerésére és modellalkotás segítségével történő igényes, mérnöki megoldására. Korszerű tudásuk birtokában a tanultakat hasznosítani tudják a felelős, megalapozott döntéshozásban mind a mérnöki tervezés, mind a kutatás-fejlesztés területein.
A Design & Technology specializáció célja a gépészeti tervezés és a kapcsolódó gyártástechnológiai ismeretek mester szintű oktatása angol nyelven. A tervezési és gyártástechnológiai feladatok megoldásához szükséges elméleti ismeretek átadásán túl, a specializáció kiemelten foglalkozik ezen ismeretek gyakorlati alkalmazásával, elsősorban ipari alkalmazásokhoz kapcsolódó projekt feladatokon keresztül. A specializációt elvégző hallgatók az alábbi területeken szereznek mester-szintű ismereteket: gépészeti tervezés, gyártástechnológia, modellezés, számítógéppel segített tervezés, anyagtudomány, szerkezetanalízis. A megszerzett ismeretek birtokában a végzett hallgatók alkalmassá válnak valós tervezési/áttervezési feladatok gyártástechnológia szempontokat egyidejűleg figyelembe vevő megoldására. A végzett hallgatók elhelyezkedési lehetőségei rendkívül széleskörűek. A gépészeti szerkezetek tervezéséhez nélkülözhetetlen tudásanyagnak és a szakmai angol nyelv ismeretének köszönhetően a külföldi tulajdonú tervezéssel/fejlesztéssel foglalkozó vállalatok mellett az európai és/vagy tengerentúli piacokon érdekelt hazai tulajdonú vállalkozások is a lehetőségek között szerepelnek, legyen szó akár tervező/fejlesztő, akár tervezést/fejlesztést támogató munkakörről.
A Solid Mechanics specializáció célja, hogy a hallgatók az alapvető mechanikai tudáson felül képesek legyenek a gyakorlatban előforduló szilárdtest mechanikai feladatok modellezésére és megoldására (pl. összetett szerkezetek méretezése, stabilitási problémák megoldása, időben változó mechanikai jelenségek kezelése numerikus módszerekkel, szerszámgéprezgések). A szak előnye, hogy a tárgyak előadó nyelve az angol, a számonkérések, záróvizsgák is angol nyelven történnek. A specializációt elvégző hallgatók az ipar számos területén képesek lesznek elhelyezkedni, ezen belül is elsősorban mérnöki tervező és fejlesztő cégeknél pl. az autóiparban, nukleáris technikában, gépgyártásban.
Az Nuclear Engineering specializáció célja, hogy sajátos szakmai ismereteket adjon a nukleáris energiatermeléshez kapcsolódó műszaki és fizikai területen. A specializáción belül hangsúlyos szerepet kap az atomreaktorok technológiája, fizikai és műszaki kérdései. A képzés során kiemelt hangsúlyt kapnak az új atomerőművek építésénél felmerülő kérdések, az atomerőművek üzemeltetésével kapcsolatos műszaki és reaktorfizikai ismeretek. Emellett fontos eleme a specializációnak az üzemeltetési (üzemzavari) problémák elemzései, az atomerőművekben lejátszódó folyamatok modellezésére, illetve szimulációjára alkalmas módszerek és eszközök megismerése és alkalmazása. A specializációt elvégző hallgatók áttekintést kaphatnak az atomerőművekben lejátszódó folyamatokról, azok modellezés.
A Thermal engineering specializáció célja, mérnökök képzése, akiknek magas szintű hőtani tudásuk van. Ismerik a valós hőtani jelenségeket, melyek korunk meghatározó gépezeteiben, rendszereiben: atomerőművekben, turbinákban, tüzelőberendezésekben jelentkeznek, modern mérnöki eszközökkel, hatékonyan képesek számolni, mérni, modellezni. Az angol nyelven történő tanulás kiemelten elősegíti az elhelyezkedést akár az iparban, akár kutatás területén, itthon és külföldön egyaránt A specializáció a hőerőgépek és hőtani folyamatok megismerését helyezi a középpontba. Az elméleti tárgyakkal párhuzamosan a laboratóriumi mérések elősegítik a mérnöki gondolkodásmód továbbfejlesztését, hogy egy új gép tervezése mellett a meglévő berendezések diagnosztikai problémáit is hatékonyan tudják kezelni a specializációt végzettek. Az analitikus megoldási módszerek mellett a képzésben nagy hangsúlyt kapnak a modern szoftverek és feladat megoldási módszerek.
Feltétel nélkül, teljes kreditelismeréssel elfogadott alapképzési szak:
gépészmérnöki,
járműmérnöki,
mechatronikai mérnöki és
közlekedésmérnöki.
Részleges kreditelismeréssel elfogadott alapképzési szakok:
a műszaki képzési területről:
az építőmérnöki,
a vegyészmérnöki,
a biomérnöki,
a villamosmérnöki,
az ipari termék- és formatervező mérnöki,
a műszaki menedzser,
biztonságtechnikai mérnöki,
a had- és biztonságtechnikai mérnöki,
a könnyűipari mérnöki,
az energetikai mérnöki,
a környezetmérnöki,
az agrár képzési területről
a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari gépészmérnöki,
a természettudomány képzési területről:
a matematika,
a fizika,
az informatika képzési területről
a mérnökinformatikus alapképzési szak.